EFT Nedir?
Hızlıca yorumlamak gerekirse EFT çeşitli bankalar aralarında (Örnek: İş bankası ile Akbank arası) para yollamak işleminin isimidir.

Havale Nedir? Havale aynı bankada hesabı olan farklı birine para gönderme işlemidir (Örnek: İş bankasından İş Bankasına).

Defalarca EFT ile Havale arasındaki farklar ile ilgili yanlış bilgisi olan şahıslarla karşılaştım. Pekçok bireyin EFT ve havale arasındaki farkı bilmemesi beni şaşırttı. Banka işlemleri ile çok pek işi olmayan bireyler için bu terimler karma karışık gelebilir, fakat Havale ve EFT anında hemen herkesin kullanmak halinde kalacağı bir işlemdir. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber pekçok işi pratik bir biçimde ve bilgisayarınızın başından kalkmadan halledebiliyorsunuz. Bilhassa bankacılık işlemlerini, ödemeleri bu yolla yapabilmek kocaman bir avantaj sağlıyor.

Örneğin ev kiranızı yatırmak için banka yollarına düşmeniz, sıra beklemeniz veya ev sahibinizi ziyaret etmeniz gerekmiyor. Çalıştığınız bankanın web şubesini ziyaret ederek Havale veya EFT işlemini dakikalar arasında tamamlayabiliyorsunuz. Elbet telefon bankacılığı sistemini faydalanarak da Havale ile EFT alternatifleri ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra ise menüden sizlere uyumlu olan işlemi seçmeniz gerekmektedir. Bu mertebeye geldikten sonra kafası karışan bireyler olabilmektedir. Nedeni Ise para transferi alternatifleri aralarında EFT, Havale, Virman (Hesaplarım Arası Havale) benzeri seçenekler yer aldığını göreceksiniz. Para tediye işleminizde bir sıkıntı yaşamamak için Havale, EFT vile Virman işlemlerinin anlamlarını ve işlevlerini bilmeniz gerekir.

HAVALE NEDİR?

Havale işlemi sizinle aynı bankada hesabı olan bir kişi veya şirket adına para transferi yapma işlemidir. Başka Bir Deyişle çalıştığınız bankada hesabı yer meydan farklı bir bireyin adına para aktarmanızı imkanı sunan işlemdir. Dolayısıyla Havale işlemi çok pratik bir biçimde gerçekleştirilebilir. Bankalara yönelik çeşitli uygulamalar yapılsa da para transferi yapacağınız bireyin hesap numarasını veya alıcı numarasını, ismini ve soyadını girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
Havale Ücreti

Havale fiyatı ise çalıştığınız bankaya hesap tipine ve yaptığınız işlem miktarına yönelik değişebilir. Mesela bir takım bankalar çalışma süresini tamamlamış başka bir deyişle emekli aylıklarını o bankadan meydan müşterilerinin bedava havale yapmasına müsaade vermektedirler veya bir takım bankaların taşınabilir uygulamalarını faydalanarak bedava Havale yapabilirsiniz, hem bir de şayet Havale yapacağınız bireyin hesabı sizinle aynı şubede ise çok banka bu işlemi bedava olarak yapıyor.

Fakat çoğunlukla tatbik edilen para bir TL civarındadır. Havale işlemi mesai saatleri dışarısında da gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple para transferi işlemlerinde aynı banka ile çalıştığınız bir kişiye para yollamak çok daha pratik olacaktır. Hesabınızda yeteri kadar bakiye bulunuyorsa ve gerekli olan verileri eksiksiz biçimde girerseniz, Havale işlemi ani olarak tamamlanacaktır. Başka Bir Deyişle şayet gece yarısı dahi havale inşa etmek isterseniz bu işlem anında gerçekleşir ve para, gönderdiğiniz bireyin adına anında ulaşır.
VİRMAN NEDİR?

Virman ise bizzat hesaplarınız arasındaki havale işlemi olarak tarif edilebilir. Başka Bir Deyişle aynı bankada yer meydan iki hesabınız aralarında para aktarımı yapma işlemine virman adı verilmektedir. Dolayısıyla paranın üçüncü bir şahsa sevk edilmesi hali yoktur. Mesela bankaya vereceğiniz emir mevduat hesabından mevduat adına x miktarlı paranın taşıma edilmesi yönündedir.

EFT NEDİR?

EFT tediye yapacağınız bankadan çeşitli bir bankada hesabı yer meydan kişiye veya şirkete para transferi işlemidir. EFT işlemi basit olarak havale işlemi ile aynı sayılı. EFT ile Havale Aralarındaki fark; havale işleminde aynı bankadaki hesaplar aralarında para transferi inşa etmek, EFT işleminde ise çeşitli bankalar aralarında para transferi işlemi gerçekleştirmek olarak açıklanabilir. Elbet “farklı bankalar aralarında para transferi işlemi” kelimeleri ile anlatılmak istenen çeşitli şubeler değil, çeşitli iki bankacılık kurumu aralarında işlem gerçekleştirmektir.

“EFT nedir?” sorusuna yanit verirken terimin açılımını vermek de yerinde olacaktır. EFT neyin kısaltması veya EFT ne demek diye sorabilirsiniz, EFT, Elektronik Fon Transferi bir kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesi ile oluşan bir kısaltmadır. EFT işlemini faydalanarak farklı bankalara yollamak dilediğiniz paraların pratik bir biçimde taşıma edilmesini sağlayabilirsiniz.
EFT Ne Ile Yapılır?

EFT ne ile yapılır sorusunun cevabına gelince, EFT işlemi çeşitli bankalar aralarında yapılır ve bu işlem Merkez Bankası aracılığı ile kontrol edildiğinden EFT işleminin verileri hatasız verilmelidir, EFT inşa etmek için en pratik seçenekler IBAN ile gönderim inşa etmek veya Hesap numarasına göndermektir, fakat IBAN faydalanarak EFT inşa etmek para transferinin daha hızlı ve meselesiz gerçekleşmesini sağladığından sizlere IBAN ile gönderimi tavsiye ediyorum. Aşağıda EFT gerçekleştirmenin yöntemlerini görebilirsiniz:

IBAN ile EFT Yapmak
Hesap Numarası ile EFT yapmak

Her iki yöntem de gündelik para transferlerinde çok kez kullanılan yöntemlerdir fakat aralarında küçük farklar bulunur, bu farkları aşağıda daha detaylı olarak görebilirsiniz:
IBAN ile EFT Yapmak

IBAN ile EFT ne ile yapılır? benim düşünceme yönelik IBAN ile EFT inşa etmek en pratik EFT inşa etmek yoludur, nedeni ise bilmeniz gerekli olan bir birşey bireyin IBAN (International Bank Account Number) başka bir deyişle beynelmilel banka hesap numarası ve bireyin tam adı. Banka sistemleri IBAN numarasını faydalanarak gönderim yapacağınız bireyin banka ismini, şubesini, şube numarasnı ve kişiye ait hesap numarasını bulabilirler, bu sayede bu verileri bir tek vermenize gerek kalmadan EFT inşa etmek muhbasit, bununla beraber yanlış yapma şansınızda çok azalmış olacaktır.
Hesap Numarası ile EFT yapmak

Eğer kişiye ait IBAN numarası mevcut değilse 2. bir seçenek olarak hesap numarası ile EFT inşa etmek mümkündür. Hesap numarası ile ne ile EFT yapılır? Hesap numarası ile EFT yaparken bireyin Tam adı, Hesap Numarası, Banka Şube Numarası ve banka ismini bilmeniz gerekmektedir, bir takım bankaların web bankacılığı sistemlerinde her bankaya tanımlanan kodunda listeden seçilmesi istenebilmektedir, bu benzeri detaylardan dolayı hesap numarası ile EFT inşa etmek belli bir zaman daha karma karışık ve yanlış inşa etmeye müsait olabilmektedir.

Bu verilere sahipseniz bundan sonra ne ile EFT yapılır biliyorsunuzdur.
EFT Ücreti

EFT fiyatı de bankanızın yaptığı uygulamalara, hesabınızın tipine ve taşıma ettiğiniz para miktarına bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Fakat çoğunlukla tatbik edilen EFT fiyatı bir TL ile 4 TL içerisindedir. Taşıma çeşitli sistemler aralarında gerçekleştirildiği için mesai saatleri arasında işlem yapılacaktır. Başka Bir Deyişle EFT saatleri, tatil günleri dışarısında 08:30-17:00 saatleri aralarında tamamlanacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsü iş bankası EFT işleminden çekilmiştir:

EFT SAATLERİ

EFT Saatleri yukarıda da bahsettiğimiz benzeri tatil günler ve yarım iş günü olan günler dışarısında 08:30-17:00 içerisindedir, Arefe dönemleri benzeri yarım iş günlerinde ise EFT saatleri 08:00-11:45 aralarında yapılabilir. Siz EFT direktifini gece 23:00 benzeri bir saatte de verebilirsiniz, fakat bu durumda önümüzdeki mesai günü ve mesai saatinin başlangıcında EFT işleme konulacaktır. EFT işlem süresi de havale işlemine yönelik daha uzun olabilmektedir. Yine çeşitli sistemler ve bankalar aralarında gerçekleşen bir işlem olarak daha uzun bir zaman alması normal olarak kabul edilebilir. Çoğunlukla birden çok dakika ile yarım saat arasındaki bir zamanda EFT işlemi tamamlanmaktadır.
EFT ile HAVALE ARASINDAKİ FARK:

Yukarıda EFT, Havale ve Virman işlemlerinin açıklamasını okudunuz fakat özet olarak EFT ile havale arasındaki farkları öğrenmeniz için aşağıda EFT ile Havale arasındaki farkları sıralıyorum:

En önemli fark, EFT işleminde çeşitli banka kuruluşları aralarında para transferi yapılırken havale işleminde aynı bankada yer meydan çeşitli hesaplar aralarında para transferi gerçekleştirilmesidir.
Başka önemli bir fark ise işlem süreleri ve işlemin yapılabildiği süreler arasındaki farklılıktır. Havale işlemini web şubesi aracılığı ile 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz havale işlemi ise eş zamanlı olarak tamamlanacak, gönderdiğiniz para anında alıcının adına işlenecektir, havale transferleri Tatillerden ve bayramlardan etkilenmez, paranız anında taşıma edilir. EFT işlemi ise sadece mesai saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Siz çeşitli bir saatte emir verebilirsiniz fakat EFT işlemi izini süren mesai saatleri arasında tamamlanacaktır. EFT işlem süresi ise çoğunlukla 30 dakikayı aşmayacak bir zaman olacaktır, elbet mesai saatleri dışarısında vereceğiniz direktifin transferi etesi gün veya bir sornraki iş günü yapılacaktır, dolayısıyla tatillerde ve bayramlarda EFT işlemi anında gerçekleşmez ve önümüzdeki iş gününü beklemelisiniz.
Havale ile EFT arasındaki farklardan bir tanesi de para konusu olarak kabul edilebilir. Havale işlemi aynı banka, aynı sistem üzerinden gerçekleştirildiği için çoğunlukla daha pahalı olmayan hatta bir takım durumlarda bedava olacaktır. EFT işlemi ise iki çeşitli kuruluş aralarında yapıldığı için daha fazla yüksek bir fiyata elbet olmaktadır.
Havale ile EFT işlemlerini gerçekleştirmek için istenilen bilgiler de çeşitli olabilmektedir. Fakat her iki işlemi de IBAN numarası ve alıcının adı soyadı bilgilerini girerek gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla para transferi yapacağınız kişilerden bu verileri talep etmeniz mantıklı olacaktır. Elbet EFT işlemini gerçekleştirmek için alıcının çalıştığı bankanın ve şubenin ismin gerekebileceğini, kocaman bir ihtimalle bu bilginin de talep edileceğini unutmamalısınız. Kısa Adıyla para transferini EFT ile de yapacaksanız, havale yöntemini de kullanacaksanız alıcının adı, banka ve şube adı, IBAN numarası bilgilerini edinmeniz yerinde olacaktır. Bu bilgiler elinizde olduğunda sıkıntı yaşamadan para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Elbet IBAN numarası arasında alıcının banka hesap numarası da bulunuyor. Yine de alıcının hesap numarasını kaydetmenizin zararı olmayacaktır.

Sonuç olarak EFT ile havale arasındaki fark sadece Havale işleminin aynı bankanın çeşitli hesap veya şubeleri aralarında yapılmış olan para transferi iken, EFT işlemi iki çeşitli banka şubeleri arasındaki yapılmış olan para transferleridir.
Cep Telefonundan Havale Ne Ile Yapılır:

Aslında örnek teşkil etmesi için kısaca Havale veya EFT işleminin cep telefonundan ne ile yapıldığını göstermek istiyorum, elbet ben İş bankası kullandığımdan bu örnekte İş bankası EFT ve Havale resimlerini göreceksiniz.

Aşağıda Cep telefonumdan çektiğim resimlerde iş bankasının cep şubesinde ne ile Havale yapılır göstereceğim:


Öncelikle Sol üstteki menü ikonuna tıklayın (alt alta üç çizgi) sonra aşağıdaki benzeri bir ekran karşınıza çıkacak. EFT, Havale ve Virman işlemleri “Para Aktarma” başlığının altında yer alırlar, o menüye tıkladığınızda karşınızda sırası ile Havale, EFT, Hesaplarım Arası Havale (Virman) ve Döviz Havalesi seçeneklerini göreceksiniz, bunların arasından ben Havale yöntemini seçiyorum, zaten EFT işlemi de aynı olacaktır.

Üçüncü aşamada ilk defa havale yapacağınızı düşünerek “Tanımsız Hesaba” seçeneğini seçiyoruz, elbet şayet bundan önce Havale veya EFT yaptıysanız ve o hesabı “Tanımlı Hesaplara Ekle” dediyseniz, gelecekte aynı kişiye Havale veya EFT yapacağınız zaman “Tanımlı Hesaba” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Son olarak karşınıza aşağıdaki benzeri bir ekran çıkacaktır ve burada Hesap numarası, Şube Numarası ve IBAN bilginizi girerek havale yapabilirsiniz, unutmayın, sadece bu seçeneklerden bir tanesini kullanabilirsiniz, başka bir deyişle ya sadece IBAN numarası ile Havale yapabilirsiniz, veya Hesap no ve Şube no ile.

Bir çok bankada Cep telefonundan yapılmış olan Havale ve EFT işlemlerinden daha düşük para talep edildiğinden Cep telefonu üzerinden EFT ve Havale yapmanızı tavsiye ederim, hem bir de çok hızlı da olur

kaynak : biliminsesi

Bir önceki yazımız olan Milli Obüs : Fırtına T-155 ( Kundağı Motorlu Obüs ) başlıklı yazımızda fırtına obüs, kundağı motorlu obüs ve milli obüs hakkında bilgiler verilmektedir.