Batı müziğinde J. S. Bach’ ın ölümü meydana gelen 1750 senesinde başlayıp, 1800′ lü senelerde sona eren müzik akımına Klasik Dönem ismi verilmektedir. Bir Takım müzikologlara yönelik çağın bitmesi 1789 Fransız İhtilali iken, bir takım müzikologlara yönelik de, Mozart’ ın ölümü meydana gelen 1791 yılıdır. Fakat her dönem amaçlı olabilitesi çok yüksek meydana geldiği benzeri dönemler tespit edecek bir aşama içerisinde sona ererler. Bu yüzden tam olarak bir tarih sunmak yanılgı olabilir. Öbür dönemler baz alındığında bir sürü az bir zaman dilimini içeren Klasik Dönem, bestecileri ve müzikal formlarıyla çok kapsamlı bir aşamadır.

klasik_muzik-300x200

Klasik Dehemmiyete, klasik adının verilmesi, bu sabah kullandığımız çoğu müzikal formun ve yapının bu dönemde bugünkü şeklini almasındandır. Aydınlanma felsefesi, müziğin üslubuna işlenmiştir. Çağın müziği özünden evvelki Barok Çağın aksine sade, yalındır. Barok Dönemde kullanılan bir bir sürü kez bas yerini homofoniçin, çembalo ise yerini piyanoya bırakmıştır. Yeniden benzer şekilde barok Dönemde meydana çıkan süslemelerin tüketimi da bu dönemde değişiklikler işaret etmektedir. Rokoko akımıyla müziğe yepyeni bir taraf verilerek, sadelik ön tasarıya çıkartılmıştır.

Klasik Çağın oluşumuna 18. yy ortalarında kurulan Mannheim okulunun tesiri damgasını vurmuştur. Kilise ve saray etkisinde meydana gelen Barok müziğinin aksine müzik ağır ağır halka inmeye başlamış, saraylardaki konser salonları yerini, halkında müziğe ulaşabilmesini imkanı sunan kocaman konser salonlarına bırakmıştır. Dönemde bilhassa senfoni bir sürü kocaman ilerleme göstermiş ve döneme Haydn ile damgasını vurmuştur. Benzer sürede bale, opera, sonat ve konçerto da dönem müziğinde mühim bir yere sahiptir.

Müzik tarihinde Viyana Klasikleri olarak bilinen; Haydn, Mozart ve Beethoven, çağın en mühim bestecileridir. Bu üç bestekar piyano sonatları, konçertolar, senfonik eserler ile kendilerinden sonraki dönemlere ışık tutmuşlardır. Klasik Dönem müziğinde melodi ve armoni öne çıkartılarak sade bir şekilde uygulanmış, müziğin yalnızca soyluların değil bütün milletin kültürel yapısına hitap etmesi şartları savunulmuştur.

Klasik Çağın önce aşaması olarak, C. P. Emmanuel Bach ve Johann Stamitz liderliğinde kurulan Mannheim okulu liderliğinde, Erken Klasik Dönem olarak onay edilir. Okul barok müziğinin görkem ve şatafatından kurtulma sade ve sade müzik yapılmasının lideridir. Mannheim okulunun kurduğu orkestra, nüansların ve müzikalitenin öbür besteciler aracılığıyla duyularak, onlara ilham kaynağı olmuştur. Gluck’ un opera sanatına yepyeni bir ebat kattığı dönemde bu süre dilimine isabet gelmektedir.

Yüksek Klasikler olarak ta malum 2. merhalede Klasik Çağın zirveye eriştiği dilimdir. Haydn ve Mozart bu bağlamda bu aşamanın en mühim bestecileridir.

Geç Klasikler olarak malum nihai merhalede ise Beethoven ve Schubert müzikte ön tasarıya çıkmaktadır. Her iki bestekar içerisinde romantik çağın kapılarını aralamışlardır diyebiliriz. Hem Bir Beethoven hem bir de Schubert’ in hem bir Klasik hem bir de Romantik Dönem yapıtları mevcuttur.

Küçük burjuvazinin Fransız ihtilali ile laf sahibi olması, müziğin Romantik Üsluba gerçek yönlenmesini sağlamış, Beethoven ile beraber Klasik Çağın kapılarını kapatılarak, Romantik Döneme geçilmiştir.

Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Stamitz, Gluck, Klasik Çağın mühim bestecilerindendir.

Bir önceki yazımız olan Leyla Lydia Tuğutlu Kimdir ? başlıklı yazımızda Leyla Lydia Tuğutlu ve Leyla Lydia Tuğutlu biyografi hakkında bilgiler verilmektedir.