TELEPATİ NEDİR VE NASIL KURULUR ?

Bilindiği üzere insanlar tüm iletişimini göz,kulak,burun,dil ve deri olan 5 duyu organıyla gerçekleştirirler. Telepati başka bir deyişle uza duyum belirtilen 5 dyu organının yardımı olmaksızın, iletişim sağlayabilmektir. Genellikle kızılderili kabilelerinin yapabildiği öne sürülen bu olay üstün bir yetenek aracılığı ile gerçekleşmektedir. Telepatinin incelendiği bilim dalına ise parapisikoloji adı verilmektedir. Telepatide duyular kullanılmaksızın, fikir, his, düşünce gibi kavramların tümü başka bir kişiye aktarılabilmektedir. Telepati kelimesinin etimolojisine bakacak olursak, yunan dilinden tüm dünyaya yayılmıştır. Yunanca da tele kelimesi, Türkçe de, uzak kelimesine tekabül etmektedir. Pathie kelimesi de, tesir, etki gibi kelimelerle tercüme edilip genelinde uzak etkileşim anlamına gelmektedir. Uzak doğu ülkelerinde de denenen bu teknik bio enfermasyon ismini almıştır. Telepati tekniğinde de her iletişimde olduğu gibi bir alıcı ve bir de verici olmak üzere iki kişinin bulunması gerekir. Düşünce, fikir vya da duyumu aktaracak olan kişiye agent ismi verilir. Aktarılacak olan herhangi birşeyi alacak olan kişiye de alıcı denir. Bir rivayete göre, Gönderilen herhangi bir duyuyu, alabilme yeteneğine sahip olan kişilerin, istediği insanın zihnini okuyabilme yeteneğine sahip olduğu söylenir. Telepati nedir sorusundan önce, bu tekniğin var olduğu hala kesinlik kazanmamıştır. Parapiskolojinin araştırma konusu olan bu teknikte farklı uzmanlar tarafından farklı teoriler ortaya atılmıştır. Telepatinin var olduğunu kanıtlamak için bazı uzmanlar deney yoluna başvurmuşlardır. Bu deneylerden en tanınan ikisi, Zener kartları ve Ganzfeld uyarımı olarak bilinir. Zener kartları, Karl Zener tarafından üretilmiştir. Zener kartlarının üzerinde daire, artı işareti, dalga, kare ve yıldız olmak üzere 5 sembol vardır ve toplamında 30 adet kart vardır.

telepati

Duke üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre; 20 adet denek vardır ve bu denek insanlar katları görmeden desteden birer birer kart çekilmektedir. Olasılık hesabına vurulduğunda başarı oranı %20 civarında seyretmesi gerekirken bu başarı oranının yaklaşık 2 katına çıktığı gözlemlenmiştir. Bu deney telepatinin var olduğuna dair önemli işaretlerden biri olarak görülür. Ganzfeld uyarımında ise çok daha farklı bir yola gidilmiştir. Yine üniversitede yapılan bu deneye göre, seçilmiş bir kaç kişinin labaratuvar ortamında duyu organlarının alım yeteneği minimum düzeye indirilerek yapılmıştır. Elbette ki yapılan bu deneyler telepatinin illaki labaratuvar ortamında gerçekleşeceğini kanıtlayamaz, telepati her yerde gerçekleşebileceği söylenebilen bir olaydır.

Telepati nasıl kurulur? Telepati kurabilmek için öncelikle bir alıcı ve bir vericiye ihtiyaç vardır. Alıcının, vericinin aktaracağı duyuyu önceden bilmemesi gerekir aksi takdirde verimli sonuçlar alınamaz. Telepati yönteminin denenmesi için bazı deneylerde hayvanlar da kullanılmıştır. Örneğin; bir anne yavrusundan oldukça uzağa götürülmüş ve koku izolasyonu sağlanmıştır. Annenin çok geçmeden yavrularına tekrar ulaştığı gözlenmiştir. Bu durumda anne ve yavruları arasında bir telepatinin gerçekleştiği öne sürülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir ? başlıklı yazımızda Probiyotik Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.