Kolesterol; hücre membranları’nın düzgün bir biçimde çalışması amaçlı gerekli meydana gelen ve kanda yer alan steroid lipitlerdir (yağ). Vücudumuz gereksinim duyduğu kolesterolü bizzat üretmektedir; bu sebeple pek miktarının tüketilmesi gerekli değildir ve fazla yüksek ölçüsü kalp rahatsızlıklarını arttırmaktadır.

Kolesterolün verebileceği zararı en üye indirmek amaçlı, gündelik yemek listemize kolesterolü azaltan ya da balansta tutmaya destekçi meydana gelen gıdaların eklenmesinde yarar vardır. Bilhassa türkiye benzeri kolesterol probleminin pek meydana geldiği kültürlerde profesyonel beslenerek bu sorunları en üye indirgemek mümkündür.

İşte kolesterol ile uğraş amaçlı en etkin gıdalar şöyledir:

bir.Tekli ve Çoklu Doymamış Yağlar (Zeytin yağı, Fındık yağı, Avokado, Fıstık)
Kolesterol Azaltma Oranı: %18
Hayvansal yağlar benzeri fazla yüksek kolesterollü yağların mahaline ek olarak sıhhatli meydana gelen zeytinyağı, fındık yağı benzeri doymamış yağları tercih etmek ya da avokado benzeri besinleri tüketmek LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein)kolesterolünüzü kritik bir biçimde azaltmanıza destekçi olabilir. Gündelik tüketimini doymuş yağlı besinler mahaline içinde % 15.1 tekli doymamış, % 7.9 çoklu doymamış yağ içerir zeytin yağı tüketen bireylerin LDL kolesterol seviyeyi % 18 seviyesinde ek olarak az meydana geldiği görülmüştür.

2.Kepek (Yulaf, Pirinç)
Kolesterol Azaltma Oranı: %7-14
Kebirçok, bilhassa yulaf kepeği LDL kolesterol seviyesini çok etkin bir biçimde azaltmaktadır. Bilhassa erken kahvaltılarında fazlasıyla tüketilen beyaz un bazlı ekmek tarzı gıdalar mahaline, içinde kepek yer alan besinlerin tercih edilmesi kolesterol ile maçta en ciddi yardımcılarınızdan biri olacaktır.

3.Keten Tohumu
Kolesterol Azaltma Oranı: %8-14
Günde 50 grama civarı tüketilen keten tohumunun sıhhatli bir yetişkinin kolesterol seviyesini % 8, fazla yüksek kolesterol sorunu hayatını sürdüren bir yetişkinde ise % 14 dolaylarında azalttığı belirlemiştir.

4. Sarımsak
Kolesterol Azaltma Oranı: %9-12
Yapılan çalışmalara yönelik gün içerisinde 1/2 diş civarı tüketilen sarımsağın kolesterol seviyesini %9 ile 12 oranı içinde azalttığı belirlenmiştir. Burada uyarı edilmesi gerekli olan puan sarımsağın çiğ olarak tüketilmesidir.

5. Badem
Kolesterol Azaltma Oranı: %5-10
Badem üst kısmına yapılmış olan pekçok iş, bir porsiyon civarı tüketiminin kolesterol seviyesini % 10 dolaylarında azaltacağını göstermiştir. Fakat badem kalorisi fazla yüksek bir besin maddesi meydana geldiği amaçlı gün içerisinde bir avuç civarı tüketilmesi önerilmektedir.

6. Likopenli Gıdalar
Kolesterol Azaltma Oranı: %0-17
Likopen sebze ve meyvelere kırmızı rengini verici bir karotenoid pigmentidir ve domates, karpuz ve şunlar benzeri kırmızı rengarenk gıdalarda yer almaktadır. Likopen ve LDL kolesterol arasındaki irtibatı hedef alan çalışmaların sonucu belli bir süre çelişkilidir.

Bazı çalışmalar % 10 ile 17 seviyesinde kolesterolü azalttığını söylerken, bazıları da kolesterole etki etmediğini öngörmektedir. Fakat genel inanış likopenin kolesterolü azalttığı yönündedir.

7. Ceviz ve Fıstık
Kolesterol Azaltma Oranı: %7-10
Fıstık ve cevizin kolesterol üst kısmına tesirini inceleyen sayısız iş yapılmıştır ve bunun sonucu olarak her 2 gıdanın da kolesterolü azaltıcı tesiri meydana geldiği görülmüştür. Fakat her 2 gıdanında fazla yüksek kalorili olması gündelik kullanım tarafından sınırlayıcı özellik taşımaktadır.

8. Arpa
Kolesterol Azaltma Oranı: %7-10
Yulaf ve pirinçten ele geçirilen kepek benzeri arpa da kolesterol ile maçta ciddi besin maddelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla unlu mamüller’de un mahaline kullanılması kolesterolün %7 ile 10 düzeyleri içinde azalmasına destekçi olmaktadır.

9. Bitter Çikolata ve Nebat Sterolleri
Kolesterol Azaltma Oranı: %2-5
Bitter çikolatalarda yer alan kakao flavonlarının ve nebat sterollerinin (fitosterol) kolesterolü %2 ile 5 içinde azalttığı ispatlanmıştır. Fitosteroller enbaşta mısır ve soya olmak üzere çoğunlukla tüm bitkilerde yer almaktadır. Fakat bu azalma kolesterol adsorpsiyonunun inhibe edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple fazla yüksek kolesterolü olmayan kişilerde çok etkin azalma görülmesi beklenmemektedir.

10. Yeşil Çay
Kolesterol Azaltma Oranı: %2-5
Yeşil çay bilhassa Asya ülkelerinde sıkça tüketilmekte ve buralarda vücudun yağını yıkadığına inanılmaktadır. Yeşil çay üst kısmına yapılmış olan çalışmalar da bu inanışı destekler niteliktedir nedeni ise yeşil çay kolesterolü % 2 ila 5 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda şekersiz tüketilen yeşil çay pek nadir kalori içerdiğinden kolesterol ile uğraş amaçlı en iyi alternatiflerden birisidir.

Bir önceki yazımız olan Karıncalanma Nedir? Nasıl Oluşur? başlıklı yazımızda karıncalanma ve karıncalanma nedir hakkında bilgiler verilmektedir.