Zinde ve sağlıklı kalmak her kişinin arzusudur. İnsanlar bu amaçla doğru beslenmeye çalışırlar, spor ve egzersiz yaparlar. Egzersiz inşa ederek ya da sağlıklı bir diyeti takip ederek kilo vermek normaldir fakat, bunları yapmadan kilo vermek endişelenmesi lüzumlu olan bir durumdur. Kısa bir vakit içerisinde olan anlık kilo kaybı altta yatan bir sıhhat sorununu gösterebilir ve bir an önce bir doktora görünmek gerekir.

Ulusal Sıhhat Enstitüleri, 6-12 ay ya da daha kısa vakit içerisinde normal vücut ağırlığının% 5’inden daha birçok kilo kaybı yaşarsanız ve bu hali açıklama edecek bir ne amaçla yoksa, bir doktora görünmenizi teklif etmektedir. Addison rahatsızlığı, çölyak rahatsızlığı, crohn rahatsızlığı, parkinson rahatsızlığı, demans, çöküntü, kanser, diyabet, yeme bozuklukları, HIV / AIDS, hiperkalsemi, hipertiroidi, KOAH (kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı), peptik ülser, ülseratif kolit benzeri muhtelif sıhhat sıkıntıları beklenmedik kilo kaybına ne amaçla olabilir.

Ani Kilo Kaybının Altında Yatan Nedenler:

-Addison Hastalığı: Bu durum bununla beraber kronik adrenal yetmezlik olarak da bilinir. Aldosteron ve kortizol benzeri böbreküstü bezleri vasıtasıyla salgılanan hormonların noksan miktarlarda üretilmesiyle bu problem oluşur. İhmal edilirse bu durum hayatı tehdit edici bir durum alabilir. Anlık kilo kaybı Addison rahatsızlığı’nın belirtilerinin biridir.

-Kanser: Anlık kilo kaybı kanserli bireylerde görülen yaygın bir belirtidir. Tümördeki kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması amacıyla vücut daha çabucak kalori yakar, bu da anlık kilo kaybına ne amaçla olur. Kanser tedavisi gören kimi insanlar da açıklanamayan kilo kaybı yaşayabilirler.

-Çölyak Hastalığı: Bu sindirim meseleninde ince bağırsağın yüzeyi glutene yönelik olan bir tepkime amacıyla hasar alır. Bu durum kimi besinlerin emiliminde yetersizlik ile karakterizedir. Kilo kaybı ve karaciğer, beyin, periferik hudut sistemi ve böbrekleri etkileyen öbür komplikasyonlar besinlerin emilimindeki problem amacıyla gerçekleşir.

-Kronik ishal: Hata bir gıda tüketimiyle edinilen virüsün neden olduğu gastroenterit olarak adlandırılan viral enfeksiyon ishale ne amaçla olur. Bu bir an önce bir an önce herkesin hayatının bir döneminde içinde yer aldığı bir sorundur. Bu çeşit bir ishal antibiyotiklerle sağlık edilebilir olsa da, 4 haftadan daha uzunca zaman bu problemi hayatını sürdüren kişilerin kronik ishal oldukları onay edilir. 4 haftadan daha uzunca aynı ritimde süre gelen kronik bir ishal varsa kilo kaybı da kaçınılmyetersizdir.

-Crohn Hastalığı: Crohn rahatsızlığı sinirim sisteminin yüzeyindeki zarın iltihaplanması amacı ile, sindirim sisteminin muhtelif alanlarını etkileyen nadir bir hastalıktır. Bu karın ağrısı, güçlü diyare ve kimi vaziyetlerde noksan emilime neden olur. Vaktiyle tanı ve sağlık edilmezse, hayatı tehdit edici olabilir. Crohn rahatsızlığı acı verici ve zayıflatıcı bir hastalıktır.

-Demans: Demans tam manasıyla bir rahatsızlık değildir. Alzheimer, Parkinson ve Huntington rahatsızlığı benzeri kimi hastalıklarla ilgili belirtilerin ortak semptomudur. Beyin fonksiyonlarının azalmasıyla bellek kaybı, konuşma bozuklukları ve kafa karışıklığına ne amaçla olur. Demansa ilişkili kilo kaybı nadirdir fakat duyulmamış değildir. Kimi kritik vakalarda hasta yiyecek yemediğini unutarak kilo kaybedebilir.

-Depresyon: Bir Bir Sürü Defa hüzün ve alaka kaybı hissi ile karakterize ruhsal durum çöküntü olarak bilinir. Depresyonun bir bir sürü semptomu içinde en kolay olanı iştahsızlık amacıyla kilo kaybı olsa da kimi vakalarda çok iştah artışı olur.

-Diyabet: Diyabet çok fazla kan şekeri seviyeleriyle karakterize bir hastalıktır. En sık sık görülen bulguları çok susama ve açıklanamayan kilo kaybıdır. Bunun sebebi çok şeker böbrekler vasıtasıyla emilemez ve bu fazlalık idrara geçer. Şeker idrara her geçtiğinde hasta kendini susuz hisseder ve bunu su, soda ve kahve benzeri içecekler tüketerek geçirmeye çalışır. Bunun Için cevap şeker seviyeleri bir daha artar ve bu bir döngü olarak devam eder. Bu döngü diyabetiklerdeki kilo kaybının nedenidir.

-Yeme bozuklukları: Anorexia nervosa denen yeme bozukluğunda hasta ne benzeri yediğine ve kaç kilo olduğuna takıntılıdır. Genellikle, anoreksiya nervoza olan insanlar bizzat kendilerini uzunca zaman aç bırakır ya da çok egzersiz yaparlar. Diğer yandan bulimia nervosada hasta yediklerini kusmak, laksatif ve diüretik almak ve çok miktarda egzersiz inşa ederek kısıtlar. Genç kızlar içinde bir sürü yaygın olan bu yeme bozuklukları hayatı tehdit edici bir durum almadan bir an önce sağlık edilmelidir. İnsanlar bunu genellikle duygusal meseleleriyle başa çıkabilmek için yaparlar.

-HIV/AIDS: HIV amacıyla meydana çıkan hayatı tehdit eden durum AIDS olarak bilinir. HIV bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara ve enfeksiyonlara yönelik vücudun direncini engeller. HIV’e eşlik eden ve anlık kilo kaybı yapan bir bir sürü rahatsızlık vardır. Bunlar; tüberküloz, salmonella, sitomegalovirüs, kandidiyazis, toksoplazma, kanser ve böbrek hastalıkları olabilir.

-Hipertiroidi: Tiroid bezi vasıtasıyla tiroksin hormonunun çok üretimi hipertiroidi veya çok aktif tiroid olarak bilinir. Anlık kilo kaybı, çabucak veya düzensiz kalp atışı, terleme ve sinirliliğe neden olur. Bunların sebebi çok tiroksin hormon salınımının metabolizmayı hızlandırmasıdır.

-Peptik ülser: İnce bağırsak, yiyecek borusu ve midenin üst kısmın iç yüzeyi üzerinde gelişen açık yaralar peptik ülser olarak adlandırılır. Kimi ilaçların uzunca süreli tüketimi ya da bakteriyel enfeksiyonlar amacıyla gerçekleşir. Peptik ülserin en sık sık görülen bulguları kan kusma, beklenmedik kilo kaybı, iştah değişiklikleri ve dışkıda koyu renk kandır.

Bir rahatsızlık sonrası ya da stres, yas, iş değiştirme, boşanma benzeri vaziyetlerde kilo kaybı birçok normaldir. Eğer beklenmedik kilo kaybı bu durumlardan biri amacıyla gerçekleşmediyse ihmal edilmemeli ve bir doktora görünülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kolesterolü Düşüren Gıdalar başlıklı yazımızda Kolesterol, Kolesterol nasıl düşürülür ve Kolesterolü Düşüren gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.