ABS evrensel olarak, kaygan tabanlarda anlık ve istikrarlı bir şekilde durmayı imkanı sunan fren sistemi olarak tanımlanır. Kaygan bir tabanda acemi bir sürücü şayet aracında ABS sistemi varsa, ABS olmayan profesyonel bir şoföre göre bir sürü ek olarak huzurlu ve erken durabilir. Sistem PC kontrollü çalıştığından sürücü yalnızca frene basılı meblağ, gerisini sistem otomatik halleder.

Bu sistemde tekerleklere ilişkili sensörler sayesinde tekerleğin kızaklamaya başladığı hissedilir ve anında fren gücü kesilir. Başka Bir Deyişle ABS bir nevi basınç sınırlaması asalına göre çalışır. ABS’siz bir araçla panik freni olarak bilinen, tam frenleme yaptığınızda Otomobilin ağırlık merkezi öne gerçek zarar ön tekerlekler üst kısmına binen yük kat be kat arttığında, şayet benzer kuvvetle frene basmaya devam ederseniz tekerlekler tamamıyla kitlenir ve kızaklama dediğimiz durum başlar. Kızaklama bir sürü risklidir zira otomobil düz bir şerit üstünde direksiyondan müstakil davranış etmeye başlar. Araç Direksiyonu muayenesinin sürücüden çıkması da, mümkün bir ilçenin habercisidir.

ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, sonrasında pompa ile hidroliği bir ek olarak basarak frene yüklenir. Bunu bir saniye içinde tam 15 defa yapar ve bu sayede otomobil araç direksiyonu muayenesinden çıkmadan yavaşlayıp, emniyetli şekilde durabilir.

ABS Fren Sisteminin Bölümleri:

Sürat Sensörü
Valflar
Pompa
Kontrolcü

Hız Sensörü
Aracın 4 tekerleğine de ilişkili meydana gelen bu sensörler, tekerleğin kitlenmesini hissedip kontrolcüye veri olarak göndermekle görevlidir.

Valflar
Sistemdeki fren hattında bulunan valflar, ABS fren sistemi aracılığıyla kontrol edilir.

Valflar üç takdirde çalışırlar, bunlar:

Birinci pozisyon, valf açık; kaliper içerisindeki pistonlara tam güç verilerek frenleme yapılır.
İkinci pozisyon, valf hattı keser; pistona giden hat üstünde hidrolik akışını keser ve pedala ne civarı basılsa da güç iletilmez.
Üçüncü pozisyon, yarısı açık; bu modda bir miktar hidroliğin geçişine müsaade verilip pistona basınç uygulanırken bir taraftan da fren gücü kontrol altında tutulur başka bir deyişle hat tamamıyla açılmaz.

Pompa
Valftan hat kesildiğinde kaybedilen basıncı bir ek olarak elde etmek amaçlı pompa vasıtası ile hidrolik sıvısı basılır. Bu vaziyet valf her hattı kestiğinde bir ek olarak ve bir ek olarak gerçekleştirilir.

Kontrolcü
Araba içine yerleştirilmiş, sürat sensörünü ve valfları izleyip kontrol eden PC beynidir. Sistem şayet bir yanlış bulursa kendini kapalı pozisyona alıp, normal fren benzeri iş komutunu da yeniden buradan alır.
Sonuç olarak ABS, tekerleklerin anlık frenleme anında kızaklamasını engelleyip en yüksek fren gücünün sağlanması amaçlı vazife yapan PC kontrollü bir frenleme sistemidir.

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Fren Sistemi ve Disk Frenler Nasıl Çalışır? başlıklı yazımızda disk frenler nasıl çalışır ve fren sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.