Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, adını söylemediği bir GSM operatörünün abonelerine gönderdiği kısa mesajla, 15 Ağustos tarihinden itibaren telefon görüşmelerine %5,37 oranında zam yapıldığını, görüşme ücretinin 43,89 kuruş yerine 46,25 kuruş olacağını duyurdu. BTK’nın, 13 Mart 2013 tarihinde GSM operatörleri ile yapılacak olan görüşmelerin fiyatının1 41,54 kuruştan 43,89 kuruşa çıkarıldığını belirten Ağaoğlu:

“Geçen yıl alınan zam kararı 13 Mart’ta olmasına rağmen yürürlüğe 1 Nisan’dan itibaren geçirilmişti. Bu yıl 1 Nisan 2014′ten itibaren alınan kararla tekrar zam kararı alındı fakat 1 Temmuz 2014’ten itibaren yürürlüğe geçti. Yaklaşık 50 milyon abonesi bulunan iki GSM operatörü, 15 Ağustos tarihinden itibaren zamlı tarifeye geçiş yaptı. Gerek faturalı hat kullanan, gerek ön ödemeli paketsiz tarife kullanan kullanıcılar ile paket aşımı yapan tüketiciler, yapılan görüşmelerde %5,37 oranında zamma tabii tutulacaklar” dedi.

bugunden-itibaren-cep-telefonu-gorusmelerine-zam-geliyor-705x290

Herhangi bir pakete sahip olmayan kullanıcılar ise mevcut tarife üzerinden görüşme yaptıklarından bu durumdan etkilenmeyeceklerini söyleyen Ağaoğlu: “Mobil üzerinden konuşma yapan kullanıcılar, eğer yükleme yapmazsa azami fiyat üzerinden konuşacak” dedi.

GSM operatörlerinin yaptıkları bu zamla tüketicileri mağdur ettiğini iddia eden Ağaoğlu, kullanıcıların yüksek faturalara karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi. Teknoloji gelişiyor ama fiyatlar düşeceği yere artıyor.

Bir önceki yazımız olan Note 4'ün Kutusu ve Tasarımı Ortaya Çıktı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.