google-plus

TİB, Google Plus için aldmış olduğu tedbir(neyin tedbiriyse artık) uygulamasını bir kaç saat sonra kaldırdı.Ve artık rahat rahat erişim sağlanabiliyor.Geçtiğimiz aylarda yasaklanan Facebook,Twitter ve Youtube gibi büyük sitelerin yasaklandığını biliyoruz. Bu yasaklar kısa bir süre önce kaldırılmıştı. TİB’in yasaklama kervanına bir yenisi daha eklendi fakat bu sefer yasak saatler içinde kaldırıldı.TİB, Google Plus’a 10 Haziran 2014 tarihi itibariyle tedbir yasağı uyguladı. Kullanıcılar, DNS kullanmalarına rağmen plus.google.com adresine erişim sağlayamadılar.

Siteyle ilgili yazan bilgiler şu şekilde; “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki ve değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır.”

Fakat artık yasak kalkmış durumda. Neden böyle bir yasak getirildi bilinmez fakat kullanıcıların DNS kullanarak bile girememesi bir denememiydi ? Yani TİB bir deneme yaptı ve bunuda google üzerinden mi yaptı acaba ?

Bir önceki yazımız olan Dünya Kupası Tehdit Altında !!! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.