Mozilla, reklamverenlerle bir silah yarışını tırmandı ve reklamların, web’deki etkinliklerinizi izlemesini engellediği, Firefox Focus adlı iPhone ve iPad kullanıcıları için yeni bir tarayıcı çıkardı.

Web sitelerini ziyaret ettiğinizde, birçok reklamveren tıkladığınız olasılığı yüksek reklamları gösterecek şekilde tasarlanmış metin dosyalarını PC’nizde veya telefonunuzda depolar. Örneğin, bir ürünü Amazon’da kontrol edebilir, daha sonra web reklam yazılımı ilgi gördüğünü gördüğünde aynı ürünün farklı bir web sitesinde reklamı gördüğünü görebilirsiniz.

Firefox Focus, bunu engeller ve taramayı hızlandırmak için menüler ve sekmeler gibi geleneksel arabirim öğelerini ayırır. Aslında Brave veya Opera gibi reklamlar engellendiği ölçüde gitmez ve Google Chrome bunu yapmaz.

Mozilla’nın hareketi, reklamverenleri ve Web’i kullanan insanlar arasındaki gerginliğin altını çizer. Google arama ve Facebook sosyal paylaşım siteleri gibi reklamlar reklamlardan dolayı özgürdür – ancak reklamlar gizlilik isteyebilir, performansı düşürebilir, aylık veri aktarım sınırlarınızı aşabilir ve hatta çevrimiçi saldırılar başlatan yazılımlar sunabilir.

Firefox Focus, web’i kullanırken farklı izleme teknolojilerini devre dışı bırakmanıza olanak tanır.

Mozilla, “Mobil web sayfalarını yavaşlatan şeylerin çoğu, kullanıcıları web üzerinde izlemek için kullanılan teknolojidir çünkü Firefox Focus bu izleyicileri engellediğinden, davranışlarını takip eden birçok sitede bir performans artışı fark edeceksiniz” dedi. Yeni tarayıcı. “İzlemeye bağımlı olduğu için bazen çalışmayan bir site görürseniz ve bu tür bir izlemeyi düşünmüyorsanız, Firefox Focus, mevcut sitenizi Firefox veya Safari’de açmanızı kolaylaştırır.”

Mozilla, insanlara yayıncıların ve reklamverenlerin kendileri üzerinde sekmelerde bulunmalarını istemediklerini söylemelerine izin verecek olan Yapılacak Çalıştırma (Do not Track) adlı bir teknolojiyi itti, ancak reklamverenler itiraz ettikten sonra çaba azaldı.

Firefox’un ürün satış sorumlusu Nick Nguyen, Firefox’un kişisel bilgisayarlarda ve Google’ın Android yazılımı ile desteklenen mobil cihazlarda bulunan özel sekmelerde izleme koruması yapmış durumda ancak Apple’ın koyduğu sınırlar şirketin iOS için Firefox’a eklemesini engellediğini belirtti. Bir geçici çözüm, Firefox Focus’a yol açtı.

Nguyen, “Mühendislerimizden biri Firefox’umuzun içerik engelleyicisi olarak Focus’umuzun tepesinde basit bir tarayıcı olan bir deney hazırladı” dedi. Deneyle yaşadığımız için, kolay kontrollere sahip özel ve hafif bir tarayıcıya sahip olduğumuzun çok kullanışlı olabileceğini keşfettik, onu halka açtığımıza sevindik. “

Bir önceki yazımız olan Facebook'a koyduğunuz resimlere dikkat edin başlıklı yazımızda Facebook, fingerprint ve izi hakkında bilgiler verilmektedir.