İtfaiye çalışanları için en zorlu çalışma yangın anında binanın içine girmektir..Bu tarz durumlarda dumandan soluk alma ve görüş mesafesi gibi faktörler negatif yönlü olurken, çevresel risk faktörleri de kırmızı seviyededir.. Bu gibi durumlara çözüm getirmek isteyen Türk tasarımcı Ömer Hacıömeroğlu,C-Thru adını verdiği kaskın konseptini gerçekleştirdi.

c-thru

C-Thru, itfaiye çalışanlarının yoğun duman içinde söndürme ve kurtarma çalışmaları için bu kası tasarladı. Şu anda itfaiyecilerin ayrı ayrı kullanmak zorunda oldukları bütün sistemler kaskın içinde entegreli halde bulunuyor. C-Thru kask, çevresel veri ve görüntüleri mobil bilgisayarı aracılığıyla analiz merkezine aktarıyor, burada görüntüler işleniyor ve an görevde bulunan tüm itfaiye çalışanlarının kask ekranlarına sanal olarak yansıtılıyor.

c-thru-3

SESLERİ AYIRABİLİYOR
C-Thru’nun seçici ses aktarım özelliği sayesinde ortamdaki sesleri eleyebiliyor. Bu sayede olay sırasında hem çalışanlarına rasındaki iletişim hemde kazazedelere en kısa sürede ulaşmak adına en hızlı yol seçilmiş oluyor.

c-thru-2

Bir önceki yazımız olan Telefonların İnsanlar Üzerindeki Etkisi başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.