Yiyecek ve içecek ambalajlarında ya da şişelerinde geriye dönüşüm ibaresini görmeyen yoktur herhalde. Peki bu imge veya slogan ne sebeple var, yemek ambalajlarındaki bu ibarenin yaşantımıza katkıları neler hiç düşündünüz mü?

geri dönüşüm

Geri dönüşüm; evrensel hatlarıyla yeniden ölçümlendirme manası taşımaktadır. Ek Olarak açıklayıcı tek tanımlama yaparsak yeniden ölçümlendirme fırsatı meydana gelen atıkların (şunlar yemek, içecek ambalajları v.b. atıklardır.) farklı fizyolojik ve kimyevi işlemlerden geçirilerek tek ek olarak üretim evresine dahil olmak üzere edilmesidir.

Hepimiz biliyoruz ki, kağıt üretimi amaçlı ağaçlar kesiliyor, cam inşa etmek amaçlı taş ve kum kullanılıyor, poşet veya ambalaj imalatı amaçlı yeniden natürel kaynaklardan faydalanılıyor, yeniden her birimiz biliyoruz ki, elbette kaynaklarımız sonsuz değil, her üretim neticesi elbette kaynaklarımız azalıyor ve umarsızca kullanıldığı halde tek zaman elbette kaynaklarımıza elveda diyebiliriz.

İşte bu vaziyetin farkında meydana gelen ülke ve üreticiler kaynak israfını engellemek,ileride yaşanabilecek enerji bunalımlarının önüne geçebilmek amaçlı atıkları geriye kazanmaya çalışmışlar, farklı yollar aramışlar ve geliştirmişlerdir.

Kalkınmakta meydana gelen ve uygun fiyat zorluklarla uğraş eden ülke ve üreticiler elbette kaynaklardan en yüksek seviyede yarar sağlamak amaçlı atık israfına nihai vermeli ve uygun fiyat değeri meydana gelen atıkları geriye dönüşüm yöntemiyle tek ek olarak imalata kazandırmalıdırlar.

Geri dönüşümde amaç; gereksiz kaynak kullanılmasını engellemek, atığın kaynağında ayrıştırılması neticesi çöp yığınlarından kurtulmaktır. Demir, sert, bakır, elektronik atıklar, kağıt, plastik, cam benzeri maddelerin geriye dönüşüm yöntemiyle kazanılması elbette kaynakların savunmasına yol açacaktır. Bu vaziyet farklı ülkelerden ithal edilen hurda malzemelerine ödenen, döviz miktarını düşürecek ve ekonomiye katkı sağlayacaktır.

Geri dönüşüm doğa içerisinde mühim tek unsurdur, sözgelişi atık vaziyette koltuk alan kağıdın geriye dönüşüm yöntemiyle kağıt sanayii’ne kazandırılması; gökyüzü kirliliğini % 74 ila 94, su kirliliğini % 35, su kullanımını % 45 azaltmaktadır. Yeniden tek ton atık kağıdın imalata katılmasıyla 8 ağaç kesilmekten kurtulacaktır.

Benzer biçimde plastik atıklarının geriye dönüşümü ile petrolden tasarruf etmiş oluruz.

Geri dönüşüm ne sebeple mühimdir toparlayacak olursak;

Natürel kaynaklarımız korunur.
Enerji tasarrufu sağlanır.
Atık ölçüsü azalır.
Ekonomi amaçlı değerlidir.

Geri dönüşüm konusu tek takım ülkelerde yurtseverlik anlayışında mühim koltuk edinmiştir. Ülkemizde de bu konu hakkında tek takım yönetmelik ve yasalar yer almaktadır. Bu kanun ve yönetmeliklerin yeteri kadar olup meydana gelmediği ile ilgili yorum yapamayacağım ama ülke kalkınmasına, natürel güzelliklerin savunmasına küçücükte olsa katkı sağlamak istiyorsak. Bu konuya hassaslık göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yağmurdan Sonra Neden Toprak Kokusu Olur? başlıklı yazımızda toprak kokusu ve yağmur hakkında bilgiler verilmektedir.