Cevdet Sunay Kimdir?
Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci cumhurbaşkanıdır. 10 Şubat 1899 tarihinde Trabzon`un Çaykara kazasında doğmuştur. İlk ve ortada öğrenimini sırasıyla Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askeri Lisesinde yapmıştır.

bir.Dünya Savaşı esnasında, Filistin Cephesinde önce askeri görevini almıştır. Mısır?da tek süre İngilizlerin elinde tutsak olarak kalmıştır. Sonrasında yurda dönünce Kurtuluş Savaşına katılarak öncesinde, Güney Cephesinde sonrasında da Batı Cephesinde vazife almıştır. 1930 senesinde başarıyla Harp Akademisini bitirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerin’de farklı görevlerde bulunduktan ardından 1949 senesinde Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Terfinin sonrasında, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Operasyon Ev Başkanlığı görevlerini oldukça başarılı tek biçimde yürütmüştür. Bu oldukça başarılı çalışmalarının sonrasında, Korgenerallik misyonuna terfi etmiş ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

1958 senesinde da Orgenerallik rütbesine terfi etmiştir ve Evrensel Kurmay Başkanlık görevini 1960-1966 seneleri aralarında başarıyla sürdürmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri`nin12. Genelkurmay Başkanıdır. Başarılarla dolu askeri yaşamının sonrasında 15 Mart 1966 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri?nden ve Evrensel Kurmay Başkanlığı görevlerinden istifa etmiştir. Genelkurmay Başkanlığı görevinden ayrılmasının sonrasında, Ülkemiz Kocaman Halk Meclisi aracılığıyla Ülkemiz Cumhuriyeti’nin beşinci cumhurbaşkanımız seçilmiştir. 1966-1973 seneleri aralarında bu görevi sürdürmüştür.

Cumhurbaşkanlığı boyunca üniversitelerde olaylar çıkmış ve aramalar inşa edilmiş yükselen olaylar üst kısmına tek takım üniversiteler tek müddetliğine kapatılmıştır. Bununla Birlikte Cevdet Sunay çağında 1967 Kıbrıs vakaları, Yargıtay Başkanı İmran Öktem?in cenazesinde meydana gelen olaylar, Birinci Boğaz Köprüsünün inşa edilmesi, İstanbul ve Ankara’daki tek takım resmi müessese binalarının bombalanması, Evrensel Kurmay Başkanının Askeri Şura ile görevden alınarak mahaline Memduh Tağmaç`ın getirilmesi, Nizam Partisini oluşturulması, 12 Mart Muhtırası benzeri mukassi ve üzücü birçok olay Cevdet Sunay’ın cumhurbaşkanlığı çağında gerçekleşmiştir. 22 Mayıs 1982 tarihinde İstanbul?da beyin kanaması neticesi ölüm etmiştir.

Bir önceki yazımız olan Ömer Koç Kimdir ? başlıklı yazımızda ömer koç ve ömer koç kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.